Farmy fotowoltaiczne – odpowiedzialna inwestycja w przyszłość

Postęp technologiczny przyzwyczaja nas do nieustannych zmian. Coraz częściej świadomie wybieramy rozwiązania, które przynoszą korzystne rezultaty dla naszego otoczenia. Inwestycja w energię słoneczną to nie tylko gwarancja niezawodności, ale także rozsądny sposób na zagospodarowanie przestrzeni. Doskonałym pomysłem na zapewnienie sobie źródła czystych (dosłownie i w przenośni) korzyści są farmy fotowoltaiczne. Jak założyć tego typu instalację? Ile kosztuje budowa i utrzymanie własnej elektrowni? 

Założenie własnej farmy fotowoltaicznej to najczęściej idea przyświecająca przedsiębiorcom, rolnikom i właścicielom niezagospodarowanych przestrzeni. Podjęcie decyzji o zbudowaniu tego typu farmy jest jednoznaczne z udziałem w długofalowym projekcie, w którym liczy się kilka podstawowych czynników:

  • ziemia – gleby klasy IV lub gorszej to miejsca, gdzie optymalnie sprawdzą się farmy fotowoltaiczne. Nieużytki rolne, których kupno lub dzierżawa jest najzwyczajniej opłacalna to idealny grunt pod inwestycje
  • dofinansowanie – odnawialne źródła energii to w tej chwili priorytet nie tylko przedsiębiorców. Rząd, władze lokalne i Unia Europejska patrzą przychylnie na farmy fotowoltaiczne. Dofinansowanie do ekologicznej produkcji prądu to duże ułatwienie na początek
  • znajomość prawa budowlanego – niezbędne jest szczegółowe rozeznanie. Prawo energetyczne reguluje wszelkie procedury związane z budową farmy fotowoltaicznej. Potrzebna jest zgoda na budowę oraz koncesja na produkcję prądu w ramach prowadzenia działalności gospodarczej
  • świadomy wybór paneli fotowoltaicznych – to niezwykle ważny podpunkt. Warto sięgać po rozwiązania firmy, która poza oferuje szeroki wybór modułów. Jedną z takich firm jest BYD, która od lat jest jednym z liderów na rynku fotowoltaiki.

Wybierając położenie farmy fotowoltaicznej należy kierować się kilkoma zasadami. 

Instalacja najlepiej sprawdzi się będąc umieszczona w stronę południa w warunkach małego zacienienia. Sporym ułatwieniem jest zlokalizowanie własnej elektrowni na płaskim terenie. Optymalne jest wybranie miejsca znajdującego się z dala od linii energetycznych. Odległość około 200 metrów to rozsądne minimum, które należy wziąć pod uwagę.

Docelowa moc instalacji fotowoltaicznych wynosi od kilkudziesięciu kilowatów do nawet kilku megawatów. Można spotkać w Polsce farmy, których łączna moc to około 3 MW. Budowa farmy słonecznej to instalacja naziemna, różniąca się od mikroinstalacji najlepiej znanych z dachów budynków. Produkcja energii pochodząca z farmy płynie przez sieć energetyczną, będąc następnie przekazaną do jej użytkowników.

Zakładanie farmy fotowoltaicznej wiążę się z potencjalnym zarobkiem, ale – przede wszystkim – przyczynia się do wdrażania krok po kroku rozwiązań ekologicznych. Tak ważnych w dzisiejszym świecie. Przyszłe pokolenia mogą skorzystać już teraz z naszej budowanej od podstaw świadomości. Zrównoważony postęp technologiczny oraz mądre inwestycje są źródłem polepszania się warunków życia.

Inwestycja w fotowoltaikę to źródło prędkiego zwrotu pieniędzy zainwestowanych w przedsięwzięcie. Wysokość rachunków za prąd może okazać się równa racie kredytu na zakup modułów fotowoltaicznych. Oszczędności pojawiają się już w początkowej fazie użytkowania paneli. Farma fotowoltaiczna to także zabezpieczenie na przyszłość lub sposób na uatrakcyjnienie swojej inwestycji. Nieruchomości z systemami solarnymi przyciągają potencjalnych nabywców, którzy chętnie sięgają po ekologiczne rozwiązania. Warto podkreślić, że wyprodukowana energia nie jest uzależniona od rynku, który – najprościej mówiąc – dyktuje ceny. 

Wiele osób podchodzi ostrożnie do fotowoltaiki, w obawie przed ryzykiem, że panele produkują energię jedynie w ciepłe dni. Jest to niezwykle rzadkie, znikome zjawisko. Panele zasadniczo nigdy nie schodzą poniżej pułapu 1% produkcji energii. Nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach pogodowych, jakie można sobie wyobrazić. Praca modułów nie polega bowiem na pobieraniu temperatury, a na przechwytywaniu energii słonecznej. Wyprodukowaną energię można magazynować. Przechowywanie energii okazuje się pomocne w dni, kiedy pogoda faktycznie nie rozpieszcza.

Jesteś inwestorem i szukasz wykonawcy?

Skontaktuj się z naszym Doradcą, który przygotuje ofertę dopasowaną do Twoich indywidualnych wymagań i potrzeb, rozwiązań jakościowych, technicznych, jak i pod względem kosztowym.

☎️ +48 888 888 149 ? info@solarforyou.pl

Formularz rekrutacyjny

PRZEŚLIJ CV (dozwolone typy plików: jpg, pdf, doc, docx, rtf)
Administratorem danych osobowych jest SOLAR FOR YOU Sp. z o.o. z siedzibą w Bielanach Wrocławskich, ul. Irysowa 9. Dane osobowe wskazane w Kodeksie pracy lub w innych ustawach szczegółowych, przetwarzamy w oparciu o przepisy prawa i ich podanie jest konieczne do wzięcia udziału w rekrutacji. Pozostałe dane osobowe będą przetwarzane w oparciu o Państwa dobrowolną zgodę. Dane będą przetwarzane w celu przedstawienia oferty współpracy, w tym będą również udostępniane potencjalnym pracodawcom (kontrahentom spółki) oraz w celach kontaktowych. Podane dane osobowe będą udostępniane wyłącznie w celach rekrutacji na wybrane stanowisko. Dane nie będą przekazywane do państw spoza UE. Informujemy ponadto, że mają Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, w tym uzyskania ich kopii, sprostowania, żądania ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych osobowych (na których przetwarzanie wyraziła Pani/wyraził Pan zgodę) do innego administratora danych. Ma Pani/Pan także prawo do wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru oraz cofnięcie – w każdym czasie - zgody na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody, przed jej cofnięciem. Okres retencyjności danych wynosi 3 miesiące. W razie pytań dotyczących zasad prywatności i przetwarzania danych w SOLAR FOR YOU Sp. z o.o. prosimy o kontakt pod adresem email: iodo@sunforyou.pl.