Farmy fotowoltaiczne – odpowiedzialna inwestycja w przyszłość

Postęp technologiczny przyzwyczaja nas do nieustannych zmian. Coraz częściej świadomie wybieramy rozwiązania, które przynoszą korzystne rezultaty dla naszego otoczenia. Inwestycja w energię słoneczną to nie tylko gwarancja niezawodności, ale także rozsądny sposób na zagospodarowanie przestrzeni. Doskonałym pomysłem na zapewnienie sobie źródła czystych (dosłownie i w przenośni) korzyści są farmy fotowoltaiczne. Jak założyć tego typu instalację? Ile kosztuje budowa i utrzymanie własnej elektrowni? 

Założenie własnej farmy fotowoltaicznej to najczęściej idea przyświecająca przedsiębiorcom, rolnikom i właścicielom niezagospodarowanych przestrzeni. Podjęcie decyzji o zbudowaniu tego typu farmy jest jednoznaczne z udziałem w długofalowym projekcie, w którym liczy się kilka podstawowych czynników:

  • ziemia – gleby klasy IV lub gorszej to miejsca, gdzie optymalnie sprawdzą się farmy fotowoltaiczne. Nieużytki rolne, których kupno lub dzierżawa jest najzwyczajniej opłacalna to idealny grunt pod inwestycje
  • dofinansowanie – odnawialne źródła energii to w tej chwili priorytet nie tylko przedsiębiorców. Rząd, władze lokalne i Unia Europejska patrzą przychylnie na farmy fotowoltaiczne. Dofinansowanie do ekologicznej produkcji prądu to duże ułatwienie na początek
  • znajomość prawa budowlanego – niezbędne jest szczegółowe rozeznanie. Prawo energetyczne reguluje wszelkie procedury związane z budową farmy fotowoltaicznej. Potrzebna jest zgoda na budowę oraz koncesja na produkcję prądu w ramach prowadzenia działalności gospodarczej
  • świadomy wybór paneli fotowoltaicznych – to niezwykle ważny podpunkt. Warto sięgać po rozwiązania firmy, która poza oferuje szeroki wybór modułów. Jedną z takich firm jest BYD, która od lat jest jednym z liderów na rynku fotowoltaiki.

Wybierając położenie farmy fotowoltaicznej należy kierować się kilkoma zasadami. 

Instalacja najlepiej sprawdzi się będąc umieszczona w stronę południa w warunkach małego zacienienia. Sporym ułatwieniem jest zlokalizowanie własnej elektrowni na płaskim terenie. Optymalne jest wybranie miejsca znajdującego się z dala od linii energetycznych. Odległość około 200 metrów to rozsądne minimum, które należy wziąć pod uwagę.

Docelowa moc instalacji fotowoltaicznych wynosi od kilkudziesięciu kilowatów do nawet kilku megawatów. Można spotkać w Polsce farmy, których łączna moc to około 3 MW. Budowa farmy słonecznej to instalacja naziemna, różniąca się od mikroinstalacji najlepiej znanych z dachów budynków. Produkcja energii pochodząca z farmy płynie przez sieć energetyczną, będąc następnie przekazaną do jej użytkowników.

Zakładanie farmy fotowoltaicznej wiążę się z potencjalnym zarobkiem, ale – przede wszystkim – przyczynia się do wdrażania krok po kroku rozwiązań ekologicznych. Tak ważnych w dzisiejszym świecie. Przyszłe pokolenia mogą skorzystać już teraz z naszej budowanej od podstaw świadomości. Zrównoważony postęp technologiczny oraz mądre inwestycje są źródłem polepszania się warunków życia.

Inwestycja w fotowoltaikę to źródło prędkiego zwrotu pieniędzy zainwestowanych w przedsięwzięcie. Wysokość rachunków za prąd może okazać się równa racie kredytu na zakup modułów fotowoltaicznych. Oszczędności pojawiają się już w początkowej fazie użytkowania paneli. Farma fotowoltaiczna to także zabezpieczenie na przyszłość lub sposób na uatrakcyjnienie swojej inwestycji. Nieruchomości z systemami solarnymi przyciągają potencjalnych nabywców, którzy chętnie sięgają po ekologiczne rozwiązania. Warto podkreślić, że wyprodukowana energia nie jest uzależniona od rynku, który – najprościej mówiąc – dyktuje ceny. 

Wiele osób podchodzi ostrożnie do fotowoltaiki, w obawie przed ryzykiem, że panele produkują energię jedynie w ciepłe dni. Jest to niezwykle rzadkie, znikome zjawisko. Panele zasadniczo nigdy nie schodzą poniżej pułapu 1% produkcji energii. Nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach pogodowych, jakie można sobie wyobrazić. Praca modułów nie polega bowiem na pobieraniu temperatury, a na przechwytywaniu energii słonecznej. Wyprodukowaną energię można magazynować. Przechowywanie energii okazuje się pomocne w dni, kiedy pogoda faktycznie nie rozpieszcza.

Jesteś inwestorem i szukasz wykonawcy?

Skontaktuj się z naszym Doradcą, który przygotuje ofertę dopasowaną do Twoich indywidualnych wymagań i potrzeb, rozwiązań jakościowych, technicznych, jak i pod względem kosztowym.

☎️ +48 888 888 149 ? info@solarforyou.pl

New posts

Share

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

If you have any questions, please contact us

Formularz rekrutacyjny

PRZEŚLIJ CV (dozwolone typy plików: jpg, pdf, doc, docx, rtf)
Administratorem danych osobowych jest SOLAR FOR YOU Sp. z o.o. z siedzibą w Bielanach Wrocławskich, ul. Irysowa 9. Dane osobowe wskazane w Kodeksie pracy lub w innych ustawach szczegółowych, przetwarzamy w oparciu o przepisy prawa i ich podanie jest konieczne do wzięcia udziału w rekrutacji. Pozostałe dane osobowe będą przetwarzane w oparciu o Państwa dobrowolną zgodę. Dane będą przetwarzane w celu przedstawienia oferty współpracy, w tym będą również udostępniane potencjalnym pracodawcom (kontrahentom spółki) oraz w celach kontaktowych. Podane dane osobowe będą udostępniane wyłącznie w celach rekrutacji na wybrane stanowisko. Dane nie będą przekazywane do państw spoza UE. Informujemy ponadto, że mają Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, w tym uzyskania ich kopii, sprostowania, żądania ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych osobowych (na których przetwarzanie wyraziła Pani/wyraził Pan zgodę) do innego administratora danych. Ma Pani/Pan także prawo do wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru oraz cofnięcie – w każdym czasie - zgody na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody, przed jej cofnięciem. Okres retencyjności danych wynosi 3 miesiące. W razie pytań dotyczących zasad prywatności i przetwarzania danych w SOLAR FOR YOU Sp. z o.o. prosimy o kontakt pod adresem email: iodo@sunforyou.pl.